Spread the love

The draw for the 2021 MTN FA Cup Preliminary round was held in Accra on Tuesday.

The draw saw 44 Division Two clubs  and 48 Division One clubs go into the hat for places in the Round of 64 and the chance to face teams from the Ghana Premier League.

The draw was carried live on Max TV and was also streamed live on the Ghana Football Association’s Facebook page and it was supervised by the Ghana FA’s General Secretary, Prosper Harrison Addo and the chairman of the MTN FA Cup Committee, Wilson Arthur.

Draw format

The teams were placed in ten zones created on the basis of team locations. The GFA said that this format was chosen to prevent teams from travelling long distances to honour the matches.

According to the GFA, the participating teams will get an amount of GHS 1,500 and the funds will increase as they progress through the competition.

The Association also said that between the preliminary round and the round of 16, matches that end in draws after regulation time will be settled by penalty shootouts.

However, extra time will be used from the quarter final onwards.

The preliminary round of the MTN FA Cup will take place on the weekend of May 7.

Here is the full draw of the MTN FA Cup preliminary round:

GROUP A (Brong Ahafo Region)

Bofoakwa Tano vs Berekum Barcelona FC

Sunyani Reformers FC vs Bibiani Gold Stars

Techiman City vs Unity FC

Berekum Arsenal vs Kato Freedom Fighters

BA United vs Young Apostles

Kenyasi New Dreams FC vs Nkoranza FC

DC United FC vs Mighty Royals

Kintampo Top Talent vs Nsoatreman FC

GROUP B (Northern Region/Brong Ahafo)

Tamale Sky FC vs Tamale City

Steadfast FC vs Great Amphibians

RTU vs Gbewa FC

Kintampo FC vs Young Zobzia FC

Group C (Upper East)

Zuarungu FC vs Paga Crocodiles

Bolga Soccer Masters vs Garu United

GROUP D (Upper West)

Wa Suntaa vs Sombo Freedom Stars

Wa Yasin FC vs Real 24 Hours FC

GROUP E (Ashanti Region)

Kumawuman United FC vs Wassaman FC

Pacific Heroes FC vs River Plate Atheltic Club

Thunderbolt FC vs Owareman FC

Asokwa Deportivo vs Efigya Shooting Stars

Achiken FC vs Bekwai Youth Football Academy

GROUP F (WESTERN)

Dolphins FC vs Sekondi Hasaacas

Skyy FC vs Nzema Kotoko

TTU Stars vs Samartex

Nkwantaman United FC vs Aboye Young Stars

Sekondi Eleven Wise vs Proud United

GROUP G (Central Region)

Swedru All Blacks vs Venomous Vipers

Winneba United FC vs Star Madrid FC

Windy Professionals vs Soccer Intellectuals FC

Suampongman United vs Metro Stars

New Edubiase vs Unistar Academy

GROUP H (Eastern Region)

Kotoku Royals vs Okyeman Planners

Blue Skies Pelicans vs Okwahu United

Kade United vs Bazooka FC

Phar Rangers vs Akosombo Crystal Palace

GROUP I (Volta Region)

Adidome Unity Stars vs Akatsi All Stars

Bebeto FC vs Agbozume Weavers

Likpe Heroes vs Heart of Lions

GROUP J (GREATER ACCRA)

Accra City Stars vs Emmanuel FC

Vision FC vs 3rd World

Attram De Visser Soccer Academy vs Star Makers

Tema Youth vs Danbort FC

Young Wise vs Nania FC

Uncle T FC vs Teshie Unique FC

*Amidaus Professionals vs Charity Stars (Amidaus has a case pending at the Disciplinary Committee)

Mighty Jets vs Accra Lions

Leave a Reply

LIVE OFFLINE
track image
Loading...